A+ A A-

Historie

Také díky nám je softball v ČR. Byli jsme u toho od začátku! 

 

1963–1965

 

- Skutečným mezníkem v historii klubu i softballu je osobnost Vlastimila Brycha (1935–2004). Byl hlavní osobou, která stojí za rozvojem pálkovacích her v Praze, nezapomenutelným kantorem a velkým propagátorem softballu i baseballu. Za svou pedagogickou kariéru (1958–2003) mu rukama prošlo mnoho stovek mladých lidí, z nichž někteří dosud hrají.

- Na branické „jedenáctiletce“ zakládá v roce 1963 softballový oddíl, který trénuje na hřišti ABC v Braníku.

- V roce 1964 se škola (SVVŠ) stěhuje do Michle do Ohradní ulice a softballový oddíl se tak přejmenovává na SVVŠ Michle. Tehdy také začíná hrát pravidelnou soutěž, organizovanou Svazem softballu a baseballu při ČSTV.

- Roku 1965 hudebník Ivan Král pro oddíl objeví nové hřiště na Lhotce, tzv. staré Tempo. Ve své první soutěžní sezoně 1964/1965 (hraje se systémem „školního roku“, tj. podzim–jaro) končí oddíl na 7. místě.

 

1966–1970

 

- V druhé polovině 60. let nastává na škole v Michli bouřlivý rozvoj softballu. Už v roce 1966 má oddíl dohromady 4 mužstva a jedno ženské družstvo.

- V roce 1967 začíná baseballová složka oddílu. Tým je zpočátku společný s týmem Stavební fakulty ČVUT. Hráče ještě dlouho ani nenapadne rozdělovat se na baseballisty a softballisty.

- V roce 1968 SVVŠ Michle přijímá do svého znaku symbol lišky (jako upomínku toho, že je následovnicí bývalého gymnázia Elišky Krásnohorské) a s novým symbolem symbolicky získává i svůj 1. titul v softballu mužů.

- V roce 1970 se členem oddílu stává Ivan Nevěřil (1953), pozdější trenér a kouč baseballu, nejstarší dosud fungující člen jednoty.

- Velký rozmach a zájem ze strany studentů má za následek názorový přetlak uvnitř oddílu, který vyúsťuje v první větší odchod některých hráčů. Roku 1970 je jimi založen další „zelený oddíl“ TJ Podolí.

 

1971–1975

 

- Ženská složka oddílu získává svůj 1. titul vítěze ženské ligy roku 1971.

- Sezonu 1972 korunuje zlatý double: vítězství v lize mužů i žen. Svůj první titul získávají navíc i dorostenci a obhájí ho hned v roce následujícím.

- Od roku 1973 oddíl sbírá první zahraniční zkušenosti na zápasech v Itálii, Francii a Nizozemsku. Muži v domácí lize získávají svůj první bronz. Do oddílu přichází Ivan Mašek (1958), dodnes v oddíle aktivní jako baseballový trenér a člen výboru.

- Roku 1974 oddíl opět vítězí v lize mužů (tehdy se poprvé hrála dodnes platným systémem jaro–podzim) a hostí hráče a hráčky z Nizozemska.

- V roce 1975 se oddíl, čítající tři družstva mužů, dvě družstva žen a jedno družstvo dorostu, včleňuje pod tělovýchovnou jednotu Sokol Lhotka, počtvrté vyhrává ligu mužů, potřetí dorosteneckou ligu a první bronz v lize žen. Vyjíždí se do NSR a Francie.

 

1976–1980

 

  - Novým členem oddílu se v roce 1976 stává Dušan Janáček (1959–2012), později oddílový

   i reprezentační trenér, kouč a organizátor. Je ustanoven Výbor českého (československého) svazu      

   softballu a baseballu a oddíl dosahuje po sedmiletém působení v baseballové lize svého prvního

   ligového vítězství a pátého titulu vítěze softballové ligy mužů. „Je tedy náš oddíl nejlepší

    v republice,“ píše se v ročence Sokola Lhotka.

   - V roce 1977 se oddíl vydává hrát na ostrov Guernsey, tehdejší softballovou velmoc. Cestou

   hráči sehrávají utkání také v NSR, v Mannheimu.

   - Do roku 1978 spadá první návštěva hráčů a hráček z ostrova Guernsey u nás. Oddíl zakládá

   své první žákovské družstvo. Muži jsou stříbrní, ženy bronzové.

   - V roce 1979 oddíl vyhrává šestý mužský titul a stříbro v Národní lize žen. Devět členů mužské

   složky se vydává s neoficiálním baseballovým reprezentačním výběrem ČR do Nizozemska.

   - V roce 1980 ženy vybojují v Národní lize bronz, muži sedmý titul. Celý oddíl se podruhé vydává

   na ostrov Guernsey a cestou sehrává přátelská utkání v amerických kasárnách v NSR,

   v Londýně a Francii.

 

 

1981–1985


- Po několika letech klidu nastává „druhá vlna“ odchodů. Výsledkem tohoto exodu je založení dalšího „zeleného týmu“: 3. února 1981 vzniká TJ Sokol Praha 4 – Krč, dnešní Eagles Praha. Softballový tým se tak posiluje hráči z oddílů Humanita a Canaries Meteor a končí jen těsně pod stupni vítězů. Několik členů oddílu se vydává s druhým neoficiálním reprezentačním výběrem baseballu ČR do Švédska.

- V roce 1982 přijímají pozvání do ČR hráči a hráčky z ostrova Guernsey podruhé. V Národní lize mužů prohrává oddíl bratrovražedný boj s Krčí a končí na druhém místě. Stejně tak i ženy, které výsledek zopakují ještě v roce 1983.

- Titul mistra ligy získává mužská část oddílu znovu (poosmé) až v roce 1984. Paradoxně v dalších letech výrazně oslabená ztrácí vůdčí postavení a postupně padá v soutěžích. Důvodem hlubokého propadu je i reorganizace přeboru (např. vznik 1. a 2. ligy).

- V roce 1985 se organizuje softballový zájezd do nizozemského Zeistu, kde se dodnes hraje nevýznamnější celoevropský softballový turnaj Zeisters Slot.

   

1986–1990

 

- V 80. letech se baseball v oddílu hraje ve spojení s týmem TJ Podolí.

- V květnu 1989 přichází do oddílu Petr Bednář (1974), pozdější nejvýraznější organizační osobnost softballu a jeho generace.

 

1991–1995

 

- V roce 1991 se tělovýchovná jednota přejmenovává na Tempo Praha a o rok později odchází ze hřiště ve vilové zástavbě na Lhotce.

- Nejprve baseballová a posléze i softballová část se v roce 1992 přesouvá do nově budovaného areálu V Hrobech, kde mělo nalézt útočiště i několik dalších sportovních oddílů TJ Tempo Praha. Vzhledem k událostem v tělovýchově spojeným se sametovou revolucí se areál nikdy nedokončí podle původního projektu a zůstane základnou pouze pro oba pálkovací sporty.

- V souvislosti s rozdělením svazu softballu a baseballu dochází i ke striktnímu oddělení obou složek oddílu, které ale nadále zastřešuje TJ Tempo Praha. Začíná velmi pomalý a trnitý vzestup a kříšení zašlé slávy.

 

1996–2000

 

- V roce 1996 se pořádá 1. ročník předsezonního softballového turnaje Velikonoční pomlázka, který se hraje dodnes, často s mezinárodní účastí (nejčastěji dánských týmů).

- V dubnu 1999 spatří světlo virtuálního světa první oficiální „Tempo web“. Muži vítězí ve 2. lize a slaví návrat mužského softballu do 1. ligy.

- Po ročním působení a omlazení kádru přichází ovšem v roce 2000 opět nemilosrdný sestup.

- Koncem 90. let si baseballové hřiště začíná pronajímat tehdy úspěšná extrligová Tegola (Chemie Praha), která nemá dostačující vlastní hřiště (trénuje za kolejemi na Chodově)

   

 

 

2001–2005

 

- V roce 2002 jsou spuštěny stránky www.tempo-softball.cz (tzv. Bedlo web), které si díky pravidelným komentářům ze zápasů a doprovodným fotografiím rychle získávají množství čtenářů.

- V rámci oslav 40 let oddílu v roce 2003 proběhlo během Velikonoční pomlázky slavnostní otevření nového travnatého softballového hřiště v areálu V Hrobech (v současnosti Field 1). V tomtéž roce muži získávají historicky nejvyšší peněžní výhru oddílu: po vítězství na turnaji na ostrově Guernsey  získávají 3000 £. S nejširším kádrem ve svých dějinách (23 hlav na soupisce) jako poslední v 1. lize padají o ligu níž.

- Ženám se v roce 2004 daří poprvé v historii vyhrát všechna 4 utkání za víkend a po sezoně končí ve 2. lize jen příčku pod stupni vítězů. Mužům se v baráži o 1. ligu nedaří uhrát vytoužený postup.

- Během srpna 2005 se v areálu V Hrobech odehraje několik utkání ME v softballu žen. Jde o první akci takového významu, kterou oddíl pořádá. Muži si 1. místem ve 2. lize vybojují návrat do 1. ligy.

- V roce 2001 baseballová Tegola (název sponzora) vstupuje po několikaletém nájmu do Tempa. Hráčsky úspěšný tým (Bóža, Šváb, Fanda, Drha, Vančus, a další) přebírá strategickou iniciativu od tehdy dočasně strádajícího zeleno-zlatého původního áčka. Mění po 40 letech barvy (! že prý zelených-zlatých týmů je moc...) baseballového týmu a dokonce se zdráhá používat tradiční název Tempo. Později přidává do názvu Titans. V roce 2003 hraje finále extraligy, vrcholí tak úspěšná hráčská kariéra tehdejší generace.

 

2006–2010

 

- Po sezoně 2006 končí muži na 3. místě nejvyšší domácí ligy a Tempu začíná „doba bronzová“. Ženám se v baráži nakonec podaří vybojovat postup do 1. ligy. Díky grantu se začíná budovat automatická závlaha na obou hřištích. Na stránkách www.tempo-softball.cz je spuštěna první tipovací sms/e-mailová soutěž v dějinách českého softballu.

- V roce 2007 proběhne v ČR premiéra ISF Světového poháru mužů, paralelně se v areálu V Hrobech premiérově představí Open MČR starších juniorů. Muži prohrávají v semifinále prvního ročníku Poháru ČSA. Ženy svoji premiéru v 1. lize ukončují až v play-off 5. místem, vítězný bod stáhne svým odpalem Gabriela Kalousková (1979), v současnosti nejdéle hrající all-time Tempo hráčka.

- Roku 2008 muži opět vyhrávají bronz, když jejich soupeř Krč nenastoupí do zápasu. Ženy prohrají svůj boj o bronz se Sabatem. Slowpitchový zápas při příležitosti 45. výročí založení oddílu slavnostně otevírá nově vybudované hřiště „pod halami“ v areálu V Hrobech (v současnosti Field 2).

- Nejvyšší česká soutěž mění od sezony 2009 název z 1. české ligy na Extraligu. Muži ji otevřou čtyřmi výhrami v řadě, nejlepším úvodním víkendem v ligové historii. Účast na Poháru vítězů poháru (PVP) v holandském Spijkenisse rozepisuje další kapitolu několikaleté mezinárodní spolupráce s tamním týmem. Ženám jen o bod uteče play-off, s katastrofálně oslabenou sestavou se ale nakonec tak tak udrží v nejvyšší české soutěži. Areál V Hrobech hostí 1. ročník amatérského slowpitchového turnaje Kuldův pingpongový memoriál.

- V roce 2010 oddíl pořádá další významnou akci mezinárodního dosahu – PVP – kterou pojme netradičně jako „útulný, nebombastický a přátelský“ turnaj, což se daří. Hráčsky se daří méně: muži se naštěstí ještě udrží v extralize, ženy v baráži prohrávají a padají do 2. ligy.

 

2011–2013

 

- Bohaté mezinárodní kontakty nesou v sezoně 2011 konečně ovoce. Do oddílu přichází první profesionální kouč a trenér Novozélanďan Lawrence Allen. Mužský kádr doplňují další dvě novozélandské posily. Turnaj Velikonoční pomlázka je jako první ligový turnaj zařazen do série turnajů Interpohár, alternativní fastpitchové soutěže s mezinárodní účastí, kterou neorganizuje ČSA ani ESF či ISF. Obě áčkové složky oddílu odjíždějí na letní kemp do holandského Spijkenisse. Ženy po totální obměně kádru padají i z 2. ligy.

- V sezoně 2012 mužský tým kromě zélandské angažuje ještě dánskou herní hvězdu a nastřílí nejvíc HR ve své historii (29). Dokáže mj. dát 4 HR v řadě za sebou. Na tréninkový kemp přijíždí z ostrova Guernsey Ricky Rihoy, pamětník prvních mezinárodních klání oddílu. Vzniká 3. liga žen. Ženy ji s přehledem vyhrávají a slaví návrat do 2. ligy. 4. dubna je zprovozněn „Tempo Facebook“, první striktně dvojjazyčný softballový Facebook v ČR.

- V úvodním extraligovém víkendu sezony 2013 háže Jiří Brabec (1984), výrazná hráčská osobnost své generace, první „no hitter game“ v novodobých dějinách oddílu.

 

2014 - 2017

 


- Muži pod 3-letým úspěšným vedením Matěje Bíži a nadhazovače Jirky Brabce dvakrát postupují do semifinále Extraligy. V roce 2014 chybí k finále relativně málo, klíčový třetí zápas končí obratem až v 7. směně na 1-2. V roce 2016 hraje áčko semifinále proti extrémně posílenému Havlíčkovu Brodu. Hroši zaslouženě postupují. V sezóně 2017 vede tým odchovanec a dlouholetý člen Ondra Roček. Družstvo dotlačí k historickému vítězství v základní části a O PÁR MĚSÍCŮ POZDĚJI K BRONZU V EXTRALIZE MUŽŮ!

- Ženy po dlouhých 8 letech (a neuvěřitelně obdivuhodné 6-leté houpačce mezi ligami) postupují v sezóně 2016 rovněž do semifinále extraligy a nakonec urvou po mnoha desítkách letech ligové medaile. Bronzové! To už však v premiéře hrají v nezvyklých modro-červených dresech, stejně jako baseballisté s přízviskem Titans. PO DESÍTKY LET POUŽÍVANÉ ZELENO-ZLATÉ DRESY NAPOSLEDY ŽENY OZDOBÍ V SEZÓNĚ 2015 HISTORICKÝM VÍTĚZSTVÍM V POHÁRU ČSA NAD JOUDRS PRAHA!!! Poté odchází tradiční barevná kombinace i název do softballové historie...

- ZELENO-ZLATÉ DRESY, SYMBOL LIŠKY A NÁZEV TEMPO DÁLE (OD SEZÓNY 2017) HRDĚ REPREZENTUJE  JIŽ JEN MUŽSKÁ SOFTBALLOVÁ ČÁST TEMPA. V úctě k předkům, starším hráčům/hráčkám a dávným soft-base nadšencům, kteří tvořili hrdou tradici pálkovacích her v našem klubu, v naší zemi.

 

2018

 

Po 34 letech se stáváme Mistry republiky!

 

http://www.tempo-softball.cz/component/k2/item/770-mistri-ligy 

 

 

 

Tabulka s výsledky novodobých soutěží

  2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Muži 7. (I.L) 9. (I.L) 2. (II.L) 1. (II.L) 3. (I.L) 3. (I.L) 3. (I.L) 4. (E.L) 8. (E.L) 7. (E.L) 5. (E.L) 5. EXL 4. EXL 5. EXL 4. EXL 3. EXL MISTŘI 7. místo
Ženy 5. (II.L) 7. (II.L) 4. (II.L) 6. (II.L) 2. (II.L) 5. (I.L) 4. (I.L) 7. (E.L) 7. (E.L) 9. (II.L) 1. (III.L)       3. EXL   5. EXL 5. místo

 

 

Tabulka s výsledky historických soutěží 

  1965 1966 1967 1968 1969 1970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979 1980 1981 1982 1983 1984 1985
Muži 7. 1. (II.L) 9. 1. 2. 2. 2. 1. 3. 1. 1. 1. 4. 2. 1. 1. 4. 2. 6. 1. 6.
Ženy         5. 5. 1. 1. 4. 2. 3. 4. 4. 3. 2. 3. 4. 2. 2. 4. 3.-4.
 
 
 
 
Zpět nahoru

Partneři:

Hypnosis