A+ A A-
Petr Bednář

Petr Bednář

Procházka mosteckým sadem

 

Premiérový víkend EXL mužů dopadl smírně.

 

Velmi teplé počasí provázelo dvě snadná vítězství v Mostě. Soupeř dost omladil tým a v jeho útočné potenci to bylo znát. Marek Joska jediným odpalem ztratil perfect game. NA PÁLCE EXPLODOVAL MIŠINA, když mocnými homeruny ve dvou směnách po sobě nakopl náš útok. Nadstandardně bušil i Brába, zapsal si mimo jiné dva dably.

 

V neděli jsme vyrazili na Spectrum. První mač byl na houpačce, radoval se nakonec soupeř. Walkoff homerun odpálil David Mertl. Stejně smolně, poté co jsme dlouho vedli, dopadl i druhý zápas. Tam pro změnu walkoff singloval T. Klein. Marek Joska bohužel několikrát těžko hledal kontrolu nad svými nadhozy a soupeř toho beze zbytku v obou mačích využil k bodovému breaku. Náš útok byl velmi slabý, byť nás začátek prvního utkání mohl uchlácholit. Na Balu se nám dařilo tvrdě pálit. Na Malečka nikoli. Mnoho míčů po jeho changeupech končilo v luftu. Výběr nadhozů nebyl dobrý. Diváci, kterých je na Spectru vždy požehnaně, se ale museli dobře bavit. Počasí bylo stejně jako v sobotu skvělé. Na palici se částečně dařilo jen Mišinovi, Sváťovi a navrátilci (po 11 letech!), brzy čtyřicátníkovi, Ročusovi. V obraně potěšil double 3-2-4 a obětavé zákroky Mikuláše. 

JOSKA a KLAS vykládali

 • Kategorie: Novinky
 • 0

 

Svůj kompletní náklad hitů vyložili na 20. Štěpánkovi Marek Joska (3 for 4) a Miki (7 for 8!!!) Klas. Včetně čtyř homerunů (2+2). Oba bombeři tak mají lví podíl na naší úspěšné obhajobě loňského prvenství. Vyjma slabšího Radotína jsme čelili třem kvalitním soupeřům. Eagles, Most i Spectrum (ve finále) jsme porazili vždy jen o bod! Turnaj se účastnilo 12 mančaftů. Za vítězství jsme dostali obrovský pohár a ještě větší čerstvou putovní číši s názvy všech dosavadních vítězů. Prvním byl v roce 1999 FEL.

Proč hrát SOFTBALL

 • Kategorie: Novinky
 • 0

 

Proč je softbal nejlepší sport na světě

  

1)             Předně softbal patří mezi venkovní sporty. Obecně platí, že nejvíc prospívá člověku pobyt a hlavně pohyb na zdravém vzduchu.

2)             Softbal patří mezi kolektivní sporty. Člověk je definován nejen jako homo sapiens, člověk rozumný, ale také jako homo societas, člověk společenský. Co je na zážitcích a radosti ze hry, pokud je nesdílím s dalšími spoluhráči, kamarády?

3)             Softbal je kolektivní sport, ve kterém mohou všichni hráči uplatnit svou individualitu. Stoprocentně to platí o startu na pálce a v poli pak zejména o nadhazovači a chytači.

4)             Softbal patří mezi tzv. bezkontaktní sporty. Je tedy až na výjimky omezena možnost zranění při střetu s protihráči, nejčastější příčiny sportovních úrazů.

5)             Softbal je sportem, který je zaměřen na posílení horní části těla, rukou. Tím se vyrovnává fakt, že člověk používá převážně po celý den dolní část těla, nohy.  
Obdobně platí, že při hře jsou zapojeny obě ruce.

6)             Každý sport představuje nejen fyzické zatížení, ale i zapojení psychiky, myšlení. Potřeba správné a rychlé analýzy, dedukce, výběr nejlepšího řešení je však v softbalu zcela výjimečná. Ne nadarmo o pálkovacích hrách řekl Ernest Hemingway, že jsou to nejrychlejší šachy na světě.          
Platí to o hře v poli, běhu na metách, a korunu tomu nasazuje mentální souboj pálkaře s nadhazovačem soupeře.

7)             Softbal nepotřebuje zvláštní podmínky ke hře. Nevyžaduje velké nároky na materiál, ani na hřiště. Abychom si mohli zahrát, stačí nějaký malý plácek, jeden měkký míč a jedna pálka.

8)             Softbal je sport, který je na jakékoli úrovni dynamický a atraktivní. Například ve fotbale před několika lety ve finále mistrovství světa za celé utkání, vč. prodloužení, tedy za 120 minut, jedno mužstvo vystřelilo na branku soupeře jen 3x a druhé jen jednou.
Na jakémkoli softbalovém zápase, ať už třeba žáků nebo jen začátečníků, je každá rozehra akcí, která je napínavá a stojí za zhlédnutí.

Ball nebo strike? Promáchne? Odpálí? Uleje? Chycení, nechycení míče? Příhoz? Out? Save? Přehoz? Běh na další metu? Slide? Teč? atd., atp. Nádhera! A než to divák stačí vychutnat, už je tu další nadhoz!

9)             Softbal je sport, kde každé utkání a každou akci lze jednoduše zaznamenat v zápisu o utkání tak, že poskytuje zcela dostatečný a podrobný přehled o celém zápasu.      
To je v kolektivních i v jiných sportech nemožné.

10)         Softbal s malou úpravou pravidel jako slowpitch umožňuje zcela rovnocennou možnost, aby utkání hráli společně muži a ženy, kde muži mohou hrát zcela naplno.    
Obdobně to platí o rovnocennosti malých hráčů proti velkým, či začátečníkům proti zkušeným.

11)         Softbal je sport, ve kterém se mohou uplatnit na nejvyšší úrovni i méně fyzicky vybavení hráči. Pro hru není tak důležitá hrubá síla, ale spíše jde o zapojení určité síly ve správný okamžik. Biologicky jsou zapojeny při házení i při pálení jiné části těla (zápěstí, prsty) než jen třeba bicepsy atp.

Softbal dále umožňuje, aby i hráči s určitým tělesným hendikepem mohli být mezi nejlepšími. Fyzická zátěž při utkání je intervalová a umožňuje odpočinek mezi jednotlivými výkony. Při běhání nejde o vysilující dlouhý běh, ale o rychlý start na krátkou vzdálenost. Po dobrém odpalu pak pálkař může zvolna dojít na mety. Obdobně v poli jsou určité posty, kde se mohou uplatnit i hráči s nějakými neduhy.

Tato skutečnost pak vede k tomu, že ani vysoký věk není limitem pro hraní softbalu na vysoké úrovni.

12)         Softbal také zcela zvláštním způsobem učí přijímat osobní prohry a vyrovnat se s nimi. Týká se to zejména hry na pálce. Prakticky neexistuje pálkař, který by měl lepší poměr startů na pálce vůči uskutečněným odpalům než 0,500, tj. který by odpálil při každém druhém startu na pálce.

13)         Softbal zcela specificky umožňuje, aby člověk při sportu vybil nejen svoji energii, ale i případnou svoji agresi. Lze toho docílit bez ublížení soupeři, a to tvrdým a dalekým odpalem. Jak říkají psychologové, každý člověk má občas chuť něco napálit, třísknout do něčeho, odreagovat se.

14)         Softbal je sport, kde pravidla zamezují tomu, aby vítěz ponížil zcela poraženého.  Je to pravidlo o rozdílu, kdy hra skončí v momentu výrazné převahy jednoho družstva.  Zamezí se tedy deprimujícím pocitům na jedné straně a na druhé straně ztráty času a i případným zraněním, ke kterým dochází obvykle při hře bez plné koncentrace.

15)         V softbalu neexistuje nerozhodný výsledek, hra pokračuje za drobné změny pravidel k tomu, aby zápas dospěl k rozhodnutí.    
Hra, kde je možná remíza, je jen odložením rozhodnutí na další pokračování nebo je jen ztrátou času.

16)         Softbal je sport, kde platí to, co někdy neplatí, ani v životě. To je, že naděje umírá poslední.
V softbalu do poslední vteřiny, do posledního autu, může prohrávající otočit výsledek a vyhrát. Takový zápas tedy je dramatický až do úplného konce.

17)         Často se říká, že softbal je nedůležitý malý sport. Že důležitější je lední hokej a jiné masové sporty.        
Ale to je zásadní omyl! Nikdo neví, co je v životě důležité a co nedůležité.            
Všichni cítíme ten významný rozdíl mezi cirkusem olympiády a sportem paralympiády.    
Abych byl osobní a konkrétní. Podle mě například dějiny nepřepsali naši hokejisté v Naganu, ale naši kadeti pod vedením Dušana Janáčka, když před několika lety porazili Spectrum rozdílem a vyhráli Pražský přebor.

18)             Každý hráč družstva má v útoku, na pálce, zcela stejnou možnost ovlivnit výsledek svým ofenzívním výkonem/ odpalem, doběhem/. To ve fotbale, v hokeji nebo v jiných sportech není až na výjimky možné. Brankáři, obránci a středoví hráči obvykle nedávají góly nebo nezískávají body.

19)             Na závěr je třeba vyrovnat se s otázkou, proč je nejlepší sport na světě softbal, a nikoli baseball.  Neexistují totiž ve světě 2 sporty, které by si byly tak podobné, ale přitom vyznění jejich sportovních utkání bylo tak odlišné. 
V této souvislosti teď ponecháváme stranou tu okolnost, že ženy, andělé na zemi, nehrají baseball, ale softbal.

 

Zatímco pro odborníky by odpověď na tuto otázku byla vědeckou několika stránkovou prací s kdoví jakým výsledkem, pro každého, kdo někdy navštívil nějaké softbalové a baseballové utkání, je to zcela zřejmé.

 

Odposlechl od kurátora Čerčan, dr. Miloše Endršta, od profesora Vlastimila Brycha, od Petra Bednáře a od jiných softbalových osobností a zapsal Dandy.

Soupeře jsme na Pomlázce řádně vyšupali

 • Kategorie: Novinky
 • 0

 

Béčko se nakonec W dočkalo. V mači o 7. flek

 

22. Pomlázka byla krapet chladnější než ročník 2017. I tak si ale 8 týmů pěkně zahrálo a snad i rozehřálo do nové sízn. Áčko Tempa všem pěkně našupalo a konkurenci nenašlo. Mile překvapil 13-letý Vaše Frýba, který za chlápky na kvalitní nadhazovače z Joudrs urval první hity! A to bude chlápkem ofiko až další rok. Joudrs skončili druzí. Problémem byl nechytající zadák. Třetí byli nováčci 2. ligy Locos. Čtvrtí junioři Spectra. Tradiční účastník Fulleros podlehl v boji o 5. místo Piraním těsně o bod. Jirka Brabec měl na turnaji půjčen radar. Standa Havel v 54 letech stále hodí 113 km/h. Tedy stejně, jako před dvaceti lety, kdy tato rychlost byla maximum nejlepších tehdejších borců! Úctyhodné! Naše béčko, které od podzimu nadšeně formuje Milan Humaj nakonec W urvalo. V boji o předposlední příčku porazilo Povaleč! Hoši jsou teprve na začátku, všichni věří a usilovně pracují na zlepšení v této sezóně.

Pozvánka na konferenci TJ

 • Kategorie: Novinky
 • 0

 

Pozvánka na členskou konferenci TJ Tempo Praha

 

 

Na základě rozhodnutí výboru TJ Tempo Praha, ze dne 26.2.2018, svolávám na 28.3.2018 od 19.00 hodin konferenci TJ Tempo Praha. Místo konání je Praha 4 ul. Ve Lhotce 48, Praha 4, 142 00 z důvodu rekonstrukce klubovny Na Páté Metě.

 

Program:     

 

1)    Zahájení

2)   Volba mandátové a volební komise, volba předsedajícího konference

3)   Úkoly poslední konference

     - změna stanov na základě OZ

4)   Zpráva výboru o činnosti TJ

5)   Zpráva předsedů oddílů (sportovní) 

6)   Změna stanov

7)   Odstoupení stávajícího výboru

8)   Kandidáti do nového výboru TJ

9)   Volba nového výboru TJ

10)  Diskuse

11)   Usnesení konference

 

 

Na základě rozhodnutí výboru TJ Tempo Praha, ze dne 26.3.2018, byl určen počet 3 delegátů konference za oddíl softballu a 16 delegátů za oddíl baseballu s hlasem rozhodujícím. Žádám Vás tímto o jmenování těchto delegátů a zajištění jejich účasti na konferenci TJ Tempo Praha. Dodání jmenného seznamu delegátů prosím do termínu 26.3.2018.

 

 

Za výbor

TJ Tempo Praha

Michal Nevěřil     

předseda

 

 

 

V Praze dne 28.2.2018

Švihej instinktivně

 • Kategorie: Novinky
 • 0

 

 

Oči tě mohou zradit, švihej instinktivně!

 

...docela nedávno a za humny

"Pamatuj, Džouda cítí, jak jím protéká síla" (Obivan Kenobi)

"A pak to trefím?" (Luc)

"Jsou to všechno nesmysly" (Han Solo)

"Já navrhuju, abys to zkusila znovu, Luc. Tentokrát zapomeň na své vědomé já... a švihej instinktivně" (Obivan)

"Ale krz tu raškovku míč neuvidím. Jak mám pálit?" (Luc)

"Oči tě mohou zradit. Nevěř jim. Důvěřuj svým pocitům" (Obivan)

...ssss, šššššššššššššš, buch, bum, bác.... (Luc švihá a trefuje)

"Vidíš? Dokážeš to" (Obivan)

Slastné grrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr (Chewbacca)

 

copyright RT2018

 

Nejlepší osobní výkony sezóny 2017

 • Kategorie: Novinky
 • 0

 

Úspěšnou sezónu 2017 rámují nejlepší individuální výkony našich pálkařů a nadhazovačů. Michal Kolůch kraluje dost solidním AVG .435 naší extraligové soupisce. 9 homerunů Petra Váchy jen potvrzuje, že přestup reprezentačního rychlíka byl kaufem roku. Marek Strejda Strejček v létě poctivě trénoval a AVGéčkem .524 za sebou daleko nechal ostatní spoluhráče z juniorského týmu. Vojtěch Koubek kraluje kadetským statistikám. Stahoval důležité body a až za plot odpálil několik homerunů. B-squad hlavně na podzim táhl téměř 100% pálkou jinak nadhazovačský skokan roku Marek Joska. Era 2.50, druhá nejlepší v Extralize mužů, potrvrzuje, že Jiří Brabec jednoznačně PATŘÍ k nejlepším českým nadhazovačům!

Tréninky v tělocvičně zima 2017/18

 

Sezóna 2018 zima (listopad 2017 - 16. březen 2018)

 

Muži A: st, Smolkovka, 20-22h

Dorostenci: středa, ZŠ Jitřní, 18:30-20h

Kadeti a žáci: úterý, Gymnázium Postupická 16:30-18h (vstup pod školou z parkoviště po schůdcích na boční stěně),

pátek, ZŠ Ohradní, 17-18:30 h (vstup nad školou do dvora)

Nadhoz mládež: úterý, ZŠ Smolkova (u našeho hřiště), 18-19:30, pátek Ohradní 18:30-19:30

Subscribe to this RSS feed

Partneři:

Hypnosis