A+ A A-

Začíná sezona 2020. Kde je MISE 2020?

 

Smlouvy, zahraniční konzultanti, individuální přístup, moderní technika. A výsledek? Nikdo neví.

 

„Posilujeme s Anetta Prokopenko! Na pulloveru začíná s 15 kg. Kolik bude zvedat za 2 roky?“ ptal se první facebookový post MISE 2020. Odpověď? Bůhví. Anetta Prokopenko se v průběhu MISE vzdala. Jenomže co ostatní?

 

Mrzí mě, že tak hlasitý projekt ČSA úplně vyšuměl. Bez vyhodnocení. Přitom šlo o naprosto unikátní věc. Účastnice MISE 2020 podepsaly smlouvy (zahrnující finanční příspěvek), měly dvoufázové tréninky (i se zahraničními odborníky), zkoušely naprosto neobvyklé metody (speciální vyšetření očí) i technické noviny (trénování za pomoci čipů).

 

„Pro olympiádu mění své životy. Nikdy nemakaly tolik,“ slibuje titulek jednoho z PR článků. V něm se mimo jiné dočtete, že „každá hráčka má své poradce v různých oblastech. Řeší speciálně kondiční přípravu, stravu, regeneraci, o každou účastnici programu se stará několik softballových specialistů.“

 

A výsledek? Ticho po pěšině.

 

V repre jen 8 ze 14

 

„Olympijské tréninkové centrum je program vedený reprezentací ženy, který slouží k přípravě hráček na olympijskou kvalifikaci v roce 2019,“ píše se ve zmíněném článku. Do projektu Olympijského tréninkového centra se zapojilo 14 hráček. Olympijské kvalifikace se ale zúčastnilo jen 8 z nich.

 

Navíc si nominace hráček do užšího výběru vynutila výměnu na postu hlavního trenéra. Jaké teda mělo Olympijské tréninkové centrum smysl? Bylo skutečně úspěšné? Pomohlo posunout hráčky? Anebo to bylo jen plácání technikou i slovy?

 

Podíval jsem se alespoň na statistiky pálky. Pro nejjednodušší porovnání mi posloužily dvě metriky – pálkařský průměr (BA) a objektivní pálkařský průměr (OBA) v průběhu extraligových sezon 2017 (před vstupem do centra) – 2019 (vrcholná forma). Výsledky ukazují následující tři grafy:

 

 

První graf

 

Podle prvního grafu pokles v BA a OBA zaznamenaly jen dvě hráčky – Veronika Pecková (ale u nadhazovačky to zas tak nevadí) a Kateřina Kovaříková/Sládková (ta v průběhu sezóny svou účast v projektu ukončila kvůli těhotenství).

 

Úplná data chybí u Klimplové (v roce 2019 měla jen malý počet startů v domácí extralize), Prokopenkové (v roce 2019 ukončila hráčskou kariéru), Regnerové (v roce 2019 měla jen malý počet startů v domácí extralize) a Vítkové (v roce 2018 v domácí extralize vůbec nenastoupila).

 

Nepočítáme-li nadhazovačky Peckovou a Bláhovou, z těch, které se dostaly do užšího výběru reprezentace, měla v domácí extralize 2019 nejmenší BA (0,408) a OBA (0,4777) Tereza Kubicová. Žádná hráčka, která měla horší OBA, se do výběru nedostala. Zároveň se ale do výběru nedostala hráčka, která měla lepší BA – Malovíková (0,435).

 

Druhý graf

 

Druhý graf ukazuje stejnou metriku, jen u těch hráček, které se nezúčastnili Olympijského tréninkového centra, ale přesto byly vybrány do kádru reprezentace v roce 2019. V grafu je jen šest jmen místo sedmi, tou sedmou totiž byla kanadská nadhazovačka Katelyn Humhej.

 

U čtyř ze šesti hráček i bez zapojení do MISE 2020 forma průběžně rostla (Kučerková v roce 2017 kvůli těhotenství nehrála). Nejmenší BA (0,324) měla v roce 2019 Stejskalová, nejmenší OBA (0,427) Petrásková. Dle čísel tak na tom byly líp členky MISE 2020 Malovíková a Halakucová, v reprezentaci ale nebyly.

 

Třetí graf

 

Poslední graf jen slučuje čísla obou předchozích. Ukazuje BA a OBA jen u hráček v reprezentaci v roce 2019. Z pohledu těchto čísel to vypadá tak MISE 2020 žádný převrat neukázala.

 

Polovina hráček, které se programu zúčastnily, se do reprezentace nedostalo. Objektivně horší hráčky (Vítková, Sládková/Kovaříková) to číselně nikam neposunulo. Výkon naopak rostl i u hráček, které se programu nezúčastnily. Členství v programu nikomu nezajistilo účast v reprezentaci, byť měly číselně lepší výsledky.

 

Samozřejmě je to čistě amatérský pohled z vnějšku na základě dvou čísel. Budu rád, když mě ČSA kdykoli přesvědčí o opaku.

 

Rostislav Taud

Naposledy změněno

Vložit komentář

Zpět nahoru

Partneři:

Hypnosis